Czas na kolejną aktualizację!

Ostatnio spotkałem się z naszym nowym webmasterem, nowy serwis wspierający Void Dancers (darmowe publikacje, materiały dodatkowe etc.), oraz sklep będą gotowe na luty. Niestety robienie tego samemu zajmowało stanowczo za dużo czasu, więc o wiele wydajniej jest zatrudnić profesjonalistę. Akurat pewna firma, dla której w zeszłym roku robiliśmy podwykonawstwo postanowiła nam w końcu zapłacić, więc znalazło się na to finansowanie. 

Niestety dalej jeszcze nie złożyłem sobie nowego komputera, dlatego nie mogę dzisiaj powrzucać Wam jakiś super graficznych ciekawostek. Najważniejsze jednak, że nawet z tysiącletnim laptopem mogę spokojnie pracować z tekstem (zasadniczo mogę robić tylko to- 512 MB ramu).  Muszę jednak przyznać, że pisanie drugi raz aktualizacji za pomocą telefonu jest co najmniej denerwujące.

Wracając… Zamiast grafiką pomęczę Was settingiem. Myślę, że część osób nie wie, że w świecie Void Dancers nie ma podróży nadświetlnych (ani warpów, ani bram do teleportacji, ani dziur czasoprzestrzennych), co jest chyba dość nietypowe, bo często wspominamy tutaj o koloniach poza naszym rodzimym Układem Słonecznym.Zatem loty pomiędzy układami gwiezdnymi trwają latami (technikalia omówimy przy następnej aktualizacji). Co to oznacza dla samego settingu? Oznacza to, że metropolia nie ma bezpośredniego wpływu na kolonie. Kontrola jest sprawowana w sposób pośredni, np. wysyłając kolonistów nie daje im się technologii do uzyskiwania kluczowego zasobu, tylko jego zapasy. Dzięki temu koloniści muszą wykonywać powierzone im zadania, albo metropolia nie wyśle im kolejnych zapasów. Z drugiej strony brak bezpośredniej kontroli daje dośc dużą autonomię kolonią, dopóki zadania są wykonywane (np. wyprodukować 10 tys. reaktorów, za 7 lat przyleci transport je odebrać, zostawiając przy tym zapas wody na kolejne 7 lat), dopóty dowództwo kolonii ma wolną rękę. W praktyce RPGowej oznacza to, że Mistrz Gry może tworzyć dowolne patologie społecznie i koszmary polityczne w wymyślonych przez siebie koloniach, wprowadzając przy tym własne pomysły. W samym podręczniku opisane są tylko cztery układy planetarne- Ziemia i Proxima Centauri (nazywane „Kręgosłupem”), Gwiazda Barnarda i Fomalhaut. To w nich właśnie rozgrywa się glówna akcja gry. Jednak ograniczenie kosmicznego settingu byłoby absurdem, ale z drugiej strony opisywanie wszystkich możliwych układów także nim jest. Dlatego w Rozdziale 5. znajdziecie narzędzia do tworzenia własnych kolonii (zależności ekonomiczne, przemiany społeczne, upadek technologii etc.). Jest to w sumie standard sandboxowych rpgów kosmicznych (ahhh ten Traveller…). 

Chciałbym na koniec życzyć wszystkim Wesołych Świąt! Oby wszyscy z Was dostali zasłużone prezenty, a wigilia była ciepłym, rodzinnym spotkaniem.