No dobra, czas na kolejną aktualizację po przedłużonych feriach świątecznych!

Zaczniemy od czegoś śmiesznego. Tak więc ponieważ podręczniki będą drukowane w Szczecinie, a suplementy w Piotrkowie Trybunalskim (wychodzi taniej, dodatkowo przy tak dużych zamówieniach wysyłki są gratis) postanowiłem zamówić kartony do wysyłki, w które zmieściłyby się zestawy VD. Niewiele myśląc postanowiłem skorzystać z poświątecznej promocji Poczty Polskiej na kartony do wysyłki (mają ofertę hurtową). Zamówiłem 200 kartonów, które przywiózł kurier DHL (!!!)  i okazało się, że… Dostałem 200 kartonów do pizzy. 😀 Z ogromną ciekawością skontaktowałem się ze sklepem Poczty, aby się dowiedzieć „dlaczego?”. Okazało się, że prawdopodobnie model który zamówiłem akurat się skończył, więc przysłali najbliższy pasujący wymiarami.

Tak więc jeśli ktoś z Was posiada pizzerię, albo w takowej pracuje, to chętnie oddam mu 200 kartonów. Powinienem być zły na całą tę sytuację, ale jakoś gdy o tym myślę zawsze się głupio uśmiecham, poza tym jak widać na zdjęciu mój kot je uwielbia.

Z innych spraw będziemy w ten weekend na Zjavie. Niestety nieoficjalnie, ale jeśli ktoś by chciał zagrać sesję w Void Dancers, to możemy zawsze coś zorganizować. Niech chętni dzwonią (733 511 739) albo piszą (m.a.selke@gmail.com).

Ostatnio pisałem o generowaniu światów i obiecałem napisać o podróżach kosmicznych, zresztą prawie zawsze na prelekcjach, w rozmowach i w mailach pada pytanie jak one działają. Jak wiecie w świecie Void Dancers nie istnieją podróże nadświetlne, co sprawia, że podróże między układami gwiezdnymi trwają lata. Maksymalna prędkość jaką osiągają statki kosmiczne to niecałe 0,7 prędkości światła, dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać o tym, że statek się rozpędza, a przed dotarciem do celu hamuje. To wszystko sprawia, że do np. Proximy Centauri, która jest oddalona od nas o 4 lata świetlne ludzie lecieliby ok. 8 lat. Nie istnieje także sztuczna grawitacja, dlatego stacje kosmiczne i większość pojazdów kręci się wokół własnej osi, dzięki czemu siła odśrodkowa zastępuje grawitację.

Rozróżniamy trzy typy statków– wahadłowce, które lądują na planetach i służą do krótkich lotów kosmicznych (najczęściej w obrębie orbity jednej planety); statki międzyplanetarne, które poruszają się tylko w obrębie danego układu planetarnego; oraz statki międzygwiezdne, które poruszają się pomiędzy układami gwiezdnymi. Teraz to rozróżnienie jest dla nas ważne ze względu na napęd którego używają te statki. O ile wahadłowce i statki międzyplanetarne używają jądrowego napędu pulsacyjnego, o tyle statki międzygwiezdne używają napędu pulsacyjnego opartego na wybuchach antymaterii (to one osiągają te ogromne prędkości).

– Wahadłowiec

– statek międzyplanetarny

– statek międzygwiezdny

Jednak sam napęd nie jest najważniejszy przy podróżach międzygwiezdnych. Brak podróży nadświetlnych, teleportacji i tuneli przysparza jeszcze jednego problemu– są nim śmieci. Przy prędkości 0,7 światła nawet ziarenko grochu może sprawić, że statek zmieni się w kolekcję skwarków. Tutaj rozwiązaniem jest patelnia! Jest to ogromna tarcza z przodu statku, na którą nieustannie emitowana jest gorąca plazma. Dzięki temu zadziała ona jak zderzak i ewentualne małe śmieci stopią się, zanim zniszczą statek. Nie jest to idealna ochrona, ale znacząco zwiększa szanse na przetrwanie w kosmicznej otchłani. Generalnie ponad 20% statków międzygwiezdnych nie dociera do celu.

Poniżej zamieszczam schemat statku międzygwiezdnego (jest w podręczniku, ale bez kresek narysowanych w paincie 🙂 ). Powłoka jest cylindryczną częścią statku, która kręci się wokół osi statku, tam znajdują się przedziały, magazyny, ogrody etc., zasadniczo jest to wielopoziomowe miasto. Natomiast Rdzeń w którym panuje nieważkość służy do transportu, a także w nim zawarte są kluczowe systemy statku.

Przelot statku międzygwiezdnego jest gargantuicznym wydatkiem. Ilość zużywanej energii jest ogromna. Żeby było to opłacalne, transport musi być naprawdę duży, dlatego statki międzygwiezdne to minimum 10 kilometrów długości. To kosmiczne kolosy.

Jakie to wszystko ma potencjalnie zastosowanie na sesji? Jak wyżej wspomniałem loty kosmiczne są bardzo drogie i stosunkowo niebezpieczne, więc jeśli celem Graczy jest ucieczka z danego układu planetarnego, to będzie to bardzo mozolne i drogie przedsięwzięcie. Na tyle drogie, że celem kampanii może być po prostu zebranie środków na przelot. W sumie sam lecący statek międzygwiezdny sam w sobie może być miejscem rozgrywki kampanii, co jeśli w czasie lotu dojdzie do buntu, albo do awarii niektórych systemów podtrzymywania życia? Możemy rozegrać grę survivalową w czasie przelotu („musimy wytrzymać jeszcze tylko 3 lata…”). W samym świecie VD istnieje też hazard oparty na lotach kosmicznych, w którym biorący udział obstawiają który statek „nie wróci”. Ponieważ przelot w dwie strony trwa ponad dekadę, to na ten czas pieniądze wpłacane są na fundusz, gdzie spokojnie „rosną”. Oznacza to, że przy obstawianiu dużej stawki ktoś z milionera może stać się miliarderem… Może więc opłaca mu się sabotować przelot!

Swoją drogą jest w podręczniku nawet standardowy system rejestracji statków, dzięki temu Mistrz Gry może klimatycznie powiedzieć „tu ANE-1-7F-328-426-808, jesteście na kursie kolizyjnym. Odbiór.”, a Gracz którego postać ma taką magiczną umiejętność jak Administracja może odczytać z tabelki kto to i co to jest. Nie będę wklejał całości, ale wygląda to mniej więcej tak:

I. Organizacja:
1. Państwa, np. CHN- Chiny, IL- Izrael, US- Stany Zjednoczone etc.
2. Korporacje- NSC (Ninurta), ANE (Assenova), MDC (Maresuke Doi), OHS (Opp&Heimer), PCC (Plasmicore), CDC (Curtiss)
3. o0o- niezależny, brak rejestracji oficjalnej

II. Sterowanie:
1- Załogowy
0- bezzałogowy

III. Wielkość (w tonach):
1- do 1 (satelity, drony)
2- 1-10
3- 10-100
4- 100-500
5- 500-1,000
6- 1,000-5,000
7- 5,000-10,000
8- 10,000-50,000
9- 50,000-100,000
10-100,000-500,000
11-500,000-1,000,000
12- 1 mln – 5 mln
13- 5 mln <

IV. Typ:
A Sonda
B Satelita
C Dron
D Statek specjalistyczny (naprawczy, montujący, górniczy)
E Wahadłowiec (planeta-przestrzeń kosmiczna)
F Holownik (ratunkowy, górniczy)
G Statek naukowy
H Transportowiec
I Stacja Kosmiczna
J Statek kolonijny
Z Statek bojowy

V. Numer: od 000 000 001 do 999 999 999 (losowy)

Tak więc z tego co widzimy nasz przykładowy „ANE-1-7F-328-426-808”, to załogowy holownik Assenovy, ważący do 10 tys. ton. 😉